Sejfudin Tokić je dobio na sudu u Banjoj Luci presudu u svoju korist kada je razvio zastavu sa ljiljanima, podsjetio je Duraković
Trojica Bošnjaka, koji su prisustvovali obilježavanju 31. godišnjice zločina nad Bošnjacima Kotor Varoši, u mjestu Večići, saslušani su u policiji. Od njih trojice, jednom je izrečena prekršajna kazna u iznosu od 100 KM. Razlog za saslušanje i kažnjavanje je što su na ovom obilježavanju godišnjice nošene zastave RBiH.
Policija u Kotor Varoši je ovu zastavu okarakterisala kao “ratnu zastavu RBiH u periodu 1991. – 1996.”, koja je “izazvala uznemirenje javnosti”, što je iskortišteno kao obrazloženje za izricanje kazne. Ovu informaciju potvrdio nam je potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković.
– Tačno je, mene su pozvali ljudi koji su mi rekli za tu informaciju. Ono što mi je žao je što za to nisam saznao ranije. Naime, danas sam imao sastanak sa ministrom unutrašnjih poslova RS-a Sinišom Karanom i da sam znao za ovo postavio bih to kao pitanje na sastanku, da vidimo da li je to bila reakcija Policijske stanice u Kotor Varoši, ili je zvanična politika MUP-a RS, kazao nam je Duraković.
Podsjetio je da zastava sa ljiljanima nije nikakva ratna zastava.
– Podsjećam sve one koji ne znaju, ili ne žele da znaju, da se radi o zastavi međunarodno priznate države Republike Bosne i Hercegovine, a ne o nekoj ratnoj zastavi. Ljiljani su simbom međunarodno priznate BiH, a policija RS-a, što nije prvi put, na ovakav način pokušava natjerati Bošnjake da ne iskazuju poštovanje prema ovoj zastavi i svojoj državi, ali u tome neće uspjeti, kazao je Duraković.
Podsjetio je da se ovakve stvari ne dešavaju prvi put.
– Podsjetio bih samo i da se slična stvar desila Sejfudinu Tokiću prije nekoliko godina. Međutim, on je odbio da plati prekršaj i išao je na sud. Proces je, koliko znam, trajao nekoliko godina, ali je na kraju sud u Banjoj Luci presudio u korist Sejfudina Tokića. Dakle ne sud u sarajevu ili nekom drugom gradu u FBiH, nego u Banjoj Luci. Zbog toga bih pozvao sve kojima bude izrečena kazna zbog nošenja zastave RBiH sa ljiljanima, da ne plaćaju kazne, jer očito je da policija ne slijedi ono pto kaže sud, dodao je Duraković.
Naglasio je i kako na svaki dan na reveru svog sakoa nosi ljiljan i da će to nastaviti radfiti i ubuduće.